CİSED: "Yavaş Yiyin, Yavaş Araç Sürün, Yavaş Konuşun Ki Kimseler Yatakta Erkenci Olduğunuzu Anlamasın!"

01 Ağustos 2019

CİSED GENEL BAŞKANI PSİKOTERAPİST CEM KEÇE: “ERKEN BOŞALMA ERKEĞİN HAYATA KARŞI DURUŞUDUR!”

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) cinsel terapistlerinin yaptığı anket çalışmalarına göre, ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşıyor. Hem ruhsal hem cinsel hem de ilişkisel sorunlara neden olan erken boşalma, cinsel terapistten alınacak cinsel terapi veya hekimlerden alınacak cinsel tedaviler ile kolaylıkla tedavi edilebiliyor ama buna rağmen çiftler utanç duygusu ve bilgisizlik nedeniyle cinsel terapiste başvurmuyor ve çaresizlik erken boşalma kabusuna boyun eğiyor.

ERKEĞİN 7 DAKİKA DAYANMASI GEREKİYOR

Erken boşalmanın tanısı doğru koymanın önemine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe; “En sık görülen cinsel işlev bozukluklarının başında yer alan erken boşalma, cinsel yetersizlik ya da hastalık değildir, çiftin cinsel uyum sorunudur, bir cinsel denetimsizlik sorunudur. Dolayısıyla erken boşalma erkeğin kendisinin ve partnerinin istediği zamandan önce denetimsiz ve istemsiz olarak boşalmasıdır. Burada yaşanan sorun, boşalmanın arzu edilen zamanda olmamasıdır yani erkeğin boşalma refleksi üzerinde denetime sahip olamamasıdır. Bu durumda erken boşalma tanısı konabilmesi için, bir erkeğin eşli cinsel etkinlikler sırasında, sürekli ya da yineleyici olarak, vajinaya girdikten sonra yaklaşık bir dakika içinde ve isteğinden önce denetimsiz ve istemsizce boşalması, 7 dakika ve üzerinde penis-vajina birlikteliğini sürdürememesi, yaklaşık altı aydır bu sorunun sürmesi ve her cinsel etkinlikte ya da cinsel etkinliklerin yaklaşık yüzde 75'de aynı sorunu yaşaması söz konusu olmalıdır. Ayrıca bu belirtilerin kişide ve partnerinde klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya ve ilişki çatışmasına neden olması, erken boşalmanın cinsel kökenli olmayan başka bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanmaması ya da ağır bir ilişki bozukluğundan ya da gerginlik yaratıcı önemli başka etkenlerden kaynaklanmaması ve bir maddeye, ilaca ya da başka bir sağlık durumuna bağlanamaması gerekir” dedi.

ERKEKLERİN 3 BÜYÜK KORKUSU...

Ön sevişmenin cinsel ilişkinin en önemli kısmı olduğunu belirten Keçe; “Erkeklerin 3 büyük korkusu vardır. Bunlar; ‘Ya penisim sertleşmezse!’, ‘Ya önsevişme sırasında vajina içine girmeden penisim inerse!’ ve ‘Ya partnerim boşalmadan erken boşalırsam!’ şeklindedir. Ancak ön sevişmeyi uzun tutabilen bir erkek, penis-vajina ilişkisini de o kadar süre devam ettirebilir. Yani erkek seviştiği kadar vajinada kalabilir. Ayrıca konuşma, araba kullanma, yemek yeme gibi günlük davranışlar cinsel yaşamla çok yakından ilgilidirCİSED olarak erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin ortak özellikler sergilediklerini gözlemledik. Mesela erken boşalıp da yavaş araba kullanan ya da yemeğini yavaş yiyen bir erkek neredeyse hiç görmedik. Bunlar son derece ciddi ve yaygın meseleler. Örneğin genellikle geçmiş cinsel travma öyküleri olan erken boşalan erkekler; boşalma için aceleci olurlar, geçmiş cinsel performanslarından utanç duyarlar, partnerlerinin yaşanan cinsellikten haz almadığı endişesi içindedirler, duyulara ve dokunmanın verdiği hazza odaklanamazlar, cinsel açıdan deneyimsizdirler ve cinsel açıdan kendilerine güvenmezler ve cesaretleri eksiktir” dedi.

ERKEN BOŞALMA ERKEĞİN HAYATA KARŞI DURUŞUDUR

Erken boşalmanın erkeğin hayata karşı duruşu ve hayatı algılayış biçiminin bir sonucu olarak da yaşanabileceğine dikkat çeken Keçe; “Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri vardır. Bunlar; hızlı yemek yerler, hızlı araba kullanırlar, hızlı konuşurlar, her konuda aceleci ve sabırsız davranırlar, çabuk sinirlenirler, stresli ve gergindirler, kontrolsüz davranışları vardır, ya çok çabuk güvenirler ya da güven duymada zorlanırlar, kaygılı ve stresli ruh halleri vardır, çocukluklarında babalarıyla sorunları vardır, çocukluklarında yataklarını ıslatmışlardır, çoğu zaman A tipi kişilik yapısına sahiptirler. Yani rekabetçi, sosyal alanda ve mesleğinde hırslı, sabırsız, aynı anda birkaç iş yapmayı seven, insanlara ve olaylara çabuk sinirlenen, onaylanmayı bekleyen, sorunlu bir dinlenme tarzı olan, daima telaşlı özellikleri vardır. Eğer erkek bu özelliklerini kontrol edemezse yatakta boşalmasını kontrol etmesi de çok zordur. Çünkü erken boşalma erkeğin hayata karşı bir duruşu, varoluş şekli de olabilir” dedi.